SPRING 2017

Lower East Side Sundays

Outdoor 7-a-side


Weather and League updates can be found on Facebook, Twitter or by emailing info@nycoedsoccer.com


Upon completion of the regular season, the Top Four progress into the play-offs.



Rules



All games are played at Nike Field in Sara D. Roosevelt Park. Please click on the LOCATION button for a map-link.
TEAM W D L GF GA GD P
Lake Street Zidanes
6 1 0 25 6 19 19
ABCDE FC
5 0 2 21 11 10 15
FC Mortadella
4 1 2 20 11 9 13
Team Awesome
4 1 2 16 10 6 13
Legal Immigrants FC
3 1 2 17 7 10 10
Picklebacks
2 2 4 11 16 -5 8
FC Beer Me
1 3 3 5 13 -8 6
HenNYC
1 1 5 8 22 -14 4
Cardozo FC
1 0 6 7 34 -27 3
Latest Results
TIME TEAMS
3:00  FC Mortadella 0 - 5 ABCDE FC
3:45  Legal Immigrants FC 1 - 3 Picklebacks
4:30  Lake Street Zidanes 8 - 1 Cardozo FC
5:15  Team Awesome 2 - 2 FC Beer Me
Golden Boot - Leading Goalscorers
8 Bas Munnik LEGAL IMMIGRANTS
8 Gurdip Paintal PICKLEBACKS
7 Erin Felix ABCDE FC
6 Nico Capetola FC MORTADELLA
6 Taylor Curry HEN NYC
6 Rachel Davitt FC MORTADELLA
5 Brian Clouser LAKE STREET ZIDANES
5 Phil Valente ABCDE FC
Round 1 04.02.17
TIME TEAMS
3:00  FC Beer Me 0 - 0 Lake Street Zidanes
3:45  Cardozo FC 0 - 10 FC Mortadella
4:30  HenNYC 1 - 1 Legal Immigrants FC
5:15  Picklebacks 1 - 2 Team Awesome
Round 2 04.09.17
TIME TEAMS
3:00  Picklebacks 0 - 4 ABCDE FC
3:45  Legal Immigrants FC 1 - 2 Lake Street Zidanes
4:30  Cardozo FC 0 - 2 FC Beer Me
5:15  HenNYC 1 - 5 FC Mortadella
Round 3 04.16.17
TIME TEAMS
3:00  Legal Immigrants FC 3 - 0 FC Mortadella
3:45  HenNYC 0 - 2 ABCDE FC
4:30  Team Awesome 1 - 2 Lake Street Zidanes
5:15  Picklebacks 1 - 3 Cardozo FC
Round 4 04.23.17
TIME TEAMS
3:00  Cardozo FC 1 - 2 HenNYC
3:45  FC Beer Me 1 - 1 Picklebacks
4:30  FC Mortadella 3 - 1 Team Awesome
5:15  ABCDE FC 0 - 4 Legal Immigrants FC
Round 5 04.30.17
TIME TEAMS
3:00  Picklebacks 2 - 3 Lake Street Zidanes
3:45  Team Awesome 6 - 2 HenNYC
4:30  ABCDE FC 8 - 2 Cardozo FC
5:15  FC Mortadella 1 - 0 FC Beer Me
Round 6 05.07.17
TIME TEAMS
3:00  Cardozo FC 0 - 3 Team Awesome
3:45  FC Beer Me 0 - 7 Legal Immigrants FC
4:30  ABCDE FC 0 - 5 Lake Street Zidanes
5:15  Picklebacks 2 - 1 HenNYC
Round 7 05.14.17
TIME TEAMS
3:00  Legal Immigrants FC 0 - 1 Team Awesome
3:45  Picklebacks 1 - 1 FC Mortadella
4:30  FC Beer Me 0 - 2 ABCDE FC
5:15  HenNYC 1 - 5 Lake Street Zidanes
Round 8 05.21.17
TIME TEAMS
3:00  FC Mortadella 0 - 5 ABCDE FC
3:45  Legal Immigrants FC 1 - 3 Picklebacks
4:30  Lake Street Zidanes 8 - 1 Cardozo FC
5:15  Team Awesome 2 - 2 FC Beer Me
05.28.17
Holiday Weekend: No Games
Round 9 06.04.17
TIME TEAMS
3:00  HenNYC - FC Beer Me
3:45  Lake Street Zidanes - FC Mortadella
4:30  Team Awesome - ABCDE FC
5:15  Legal Immigrants FC - Cardozo FC
FINALS 06.11.17
TIME TEAMS
3:00  Semi-Final I: 1st Place - 4th Place
3:45  Semi-Final II: 2nd Place - 3rd Place

4:30  FINAL: Winners of SFI - Winners of SFII