Preloader

Fall 2019

Friday CHELSEA Fall'19 Outdoor 6s

Friday @ Chelsea Waterside Park

Team W D L GF GA GD Pts
ABCDEFC 3 1 3 25 20 5 10
Knickerbocker Football Club 2 1 4 17 29 -12 7
Fusion RP 3 1 3 29 19 10 10
Strike FC 3 0 4 19 28 -9 9
Pub Winners FC 2 2 3 21 28 -7 8
Progyny FC 2 0 4 13 25 -12 6
Shaolin United 0 0 7 11 34 -23 0
Allstars 5 0 2 24 19 5 15
Redbull Internationals 2 0 5 11 20 -9 6
Incognito PDX 7 0 0 48 8 40 21
Division United 5 0 2 37 14 23 15
Oozora FC 3 2 2 12 18 -6 11
Bananahosen 3 0 4 19 25 -6 9
FC Hammer 6 0 1 24 11 13 18
Dreamkillers 2 0 5 9 19 -10 6
Cheeky Quarts 6 0 1 35 17 18 18
NY Cosmos 3 0 4 27 23 4 9
The Boom-Boom Room 2 0 5 16 36 -20 6
Gotham Chelsea 3 1 3 16 20 -4 10

14

Matthew Greenberg

Incognito PDX

11

Rasmus Wangelin

Incognito PDX

10

Megan Bruneau

Cheeky Quarts

9

Fernando Leila

Bananahosen

8

Andrei Asadchy

Gotham Chelsea

8

michael Colozzi

Allstars

8

Samantha Washburn

Fusion RP

8

Megan Waldron

NY Cosmos

8

Brian Washburn

Fusion RP

8

Jesse Puzio

Incognito PDX

7

Daniel Davenport

NY Cosmos

7

Matt DesRoches

Allstars

Weather and League updates can be found on Facebook, Twitter or by emailing info@nycoedsoccer.com. For subbing rules please click here.


 

Play-Off fixtures decided by League Standings. All teams will feature as there will be a series of independent brackets.


Bye Week: FC Hammer, Incognito PDX, Oozora FC


07:00 PM- Cheeky Quarts 9 vs 3 Progyny FC
07:00 PM- Dreamkillers 3 vs 0 Division United
07:45 PM- ABCDEFC 2 vs 3 Allstars
07:45 PM- Redbull Internationals 1 vs 3 Knickerbocker Football Club
08:30 PM- Strike FC 2 vs 0 Shaolin United
08:30 PM- Gotham Chelsea 3 vs 2 Bananahosen
09:15 PM- The Boom-Boom Room 1 vs 8 NY Cosmos
09:15 PM- Pub Winners FC 4 vs 4 Fusion RP

Bye Week: Bananahosen, Shaolin United, Strike FC


07:00 PM- Incognito PDX 11 vs 1 The Boom-Boom Room
07:00 PM- Pub Winners FC 3 vs 3 ABCDEFC
07:45 PM- Oozora FC 0 vs 0 Gotham Chelsea
07:45 PM- Fusion RP 7 vs 1 Progyny FC
08:30 PM- FC Hammer 3 vs 2 NY Cosmos
08:30 PM- Division United 6 vs 3 Cheeky Quarts
09:15 PM- Allstars 9 vs 5 Knickerbocker Football Club
09:15 PM- Dreamkillers 1 vs 2 Redbull Internationals

Bye Week: Cheeky Quarts, NY Cosmos, Redbull Internationals


07:00 PM- Knickerbocker Football Club 1 vs 6 Fusion RP
07:00 PM- FC Hammer 8 vs 2 Pub Winners FC
07:45 PM- Incognito PDX 5 vs 2 Allstars
07:45 PM- Gotham Chelsea 7 vs 0 Strike FC
08:30 PM- The Boom-Boom Room 0 vs 3 Dreamkillers
08:30 PM- Progyny FC 2 vs 5 Oozora FC
09:15 PM- Shaolin United 4 vs 6 ABCDEFC
09:15 PM- Division United 1 vs 3 Bananahosen

Bye Week: Fusion RP, Gotham Chelsea, Pub Winners


07:00 PM- Progyny FC 1 vs 3 Redbull Internationals
07:00 PM- Division United 7 vs 0 Oozora FC
07:45 PM- ABCDEFC 7 vs 3 Knickerbocker Football Club
07:45 PM- Allstars 3 vs 1 Dreamkillers
08:30 PM- FC Hammer 5 vs 3 The Boom-Boom Room
08:30 PM- Shaolin United 2 vs 4 Bananahosen
09:15 PM- Strike FC 6 vs 9 Cheeky Quarts
09:15 PM- Incognito PDX 7 vs 1 NY Cosmos

Bye Week: ABCDEFC, Progyny FC, The Boom-Boom Room


07:00 PM- Division United 9 vs 1 Shaolin United
07:00 PM- FC Hammer 3 vs 0 Gotham Chelsea
07:45 PM- Oozora FC 1 vs 0 Redbull Internationals
07:45 PM- NY Cosmos 2 vs 5 Cheeky Quarts
08:30 PM- Incognito PDX 7 vs 1 Pub Winners FC
08:30 PM- Strike FC 3 vs 2 Bananahosen
09:15 PM- Fusion RP 3 vs 4 Allstars
09:15 PM- Dreamkillers 0 vs 3 Knickerbocker Football Club

Bye Week: Allstars, Knickerbocker Football Club, Oozora FC


07:00 PM- Strike FC 3 vs 0 The Boom-Boom Room
07:00 PM- Cheeky Quarts 3 vs 0 Fusion RP
07:45 PM- Shaolin United 0 vs 3 Pub Winners FC
07:45 PM- NY Cosmos 2 vs 3 Division United
08:30 PM- Gotham Chelsea 1 vs 2 Progyny FC
08:30 PM- Bananahosen 6 vs 2 Redbull Internationals
09:15 PM- Incognito PDX 8 vs 1 Dreamkillers
09:15 PM- FC Hammer 3 vs 1 ABCDEFC
10:00 PM- Incognito PDX 3 vs 1 FC Hammer

Bye Week: Division United, Dreamkillers, FC Hammer


07:00 PM- Shaolin United 2 vs 3 Gotham Chelsea
07:00 PM- Knickerbocker Football Club 0 vs 4 Progyny FC
07:45 PM- ABCDEFC 3 vs 4 The Boom-Boom Room
07:45 PM- Cheeky Quarts 1 vs 0 Redbull Internationals
08:30 PM- Fusion RP 2 vs 5 NY Cosmos
08:30 PM- Bananahosen 1 vs 7 Incognito PDX
09:15 PM- Pub Winners FC 2 vs 3 Allstars
09:15 PM- Oozora FC 4 vs 2 Strike FC
10:00 PM- Strike FC 3 vs 6 Pub Winners FC

Bye Week: Incognito PDX, Progyny FC, Pub Winners FC, Strike FC


07:00 PM- Dreamkillers 0 vs 3 ABCDEFC
07:00 PM- FC Hammer 1 vs 0 Allstars
07:45 PM- Division United 11 vs 2 Gotham Chelsea
07:45 PM- Oozora FC 2 vs 2 Knickerbocker Football Club
08:30 PM- Oozora FC 0 vs 5 Cheeky Quarts
08:30 PM- The Boom-Boom Room 7 vs 3 Redbull Internationals
09:15 PM- Fusion RP 7 vs 1 Bananahosen
09:15 PM- NY Cosmos 7 vs 2 Shaolin United

Note: Championship Games (for teams 1st-4th) are held on November 15th.


07:00 PM- Consolation Play-Off: Knickerbocker Football Club 3 vs 1 Shaolin United
07:00 PM- Consolation Play-Off: Redbull Internationals 2 vs 9 The Boom-Boom Room
07:45 PM- Consolation Play-Off: Dreamkillers 6 vs 3 Progyny FC
07:45 PM- Challenge Cup QFI: Allstars 5 vs 4 Strike FC
08:30 PM- Challenge Cup QFII: Oozora FC 3 vs 3 Bananahosen win 2-0 on penalties
08:30 PM- Challenge Cup QFIII: Fusion RP 0 vs 2 NY Cosmos
09:15 PM- Challenge Cup QFIV: ABCDEFC 5 vs 1 Gotham Chelsea
07:00 PM- Consolation Cup Semi-Final I: Pub Winners FC 3 vs 0 The Boom-Boom Room
07:00 PM- Consolation Cup Semi-Final II: Knickerbocker Football Club 3 vs 3 Redbull Internationals win 3-2 on penalties
07:45 PM- Championship Semi-Final I: Incognito PDX win 3-1 on penalties 1 vs 1 Division United
07:45 PM- Championship Semi-Final II: Cheeky Quarts 0 vs 3 FC Hammer
08:30 PM- Championship FINAL: Incognito PDX win 3-2 on penalties 3 vs 3 FC Hammer
08:30 PM- Consolation Cup FINAL: Pub Winners FC 4 vs 4 Redbull Internationals win 3-2 on penalties
09:15 PM- Challenge Cup Semi-Final I: Allstars win 4-3 on penalties 3 vs 3 ABCDEFC
09:15 PM- Challenge Cup Semi-Final I: Bananahosen 0 vs 6 NY Cosmos
10:00 PM- Challenge Cup FINAL: All Stars 3 vs 6 NY Cosmos